• Join us on
0
No votes yet

Our Graduates

MOONIAS, Juliet; Native Language Teacher
KOCSIS, Chelsea Interior Design
KOCOUREK, Lisa Nursing
JACOB, Ennis Director of Education
GAUDETTE, Caitlynn BA BEd – JI Psychology
LEDGER, Betsy Human Resources Management Post Diploma
MOONIAS, Coleen; Business Accounting
LEVESQUE, Carl; Pre-Technology – Trades
Zeatha Arcon Network Administrator
SHEWAYBICK, Norman; Honours BA of Education
THERRIAULT, Jamie-Lee; Protection Security Investigation Program
WADE, Alana; Honours Science
WHITEHEAD, Grace; Native Social Service Worker
BARBEAU, Shirley Community Development & Administration
BRITT, Brandon Aboriginal Community Advocacy/Aboriginal Canadian Relations Governors Certificate
CHEECHOO, Keri-Lynn BA BEd of Education
ECHUM, Cassandra Business Fundamentals Program
FOX, Cherilyn Nursing
Rawanda Abraham HBA Indigenous Learning
Shirley Tyance Office Administration
Nicole Beauvais Undergraduate in Medicine
PATABON, Dakota; Early Childhood
PENNOCK, Courtney; Social Service Worker
PIERRE, Elise; Business Administrative System
PYYKKA, Esther; Bible Studies
RITCH, Eric; Electronics Engineer Technician
SAGUTCH, Keirsten; Aboriginal Community Advocacy Certificate
Beedahin Dawn Buswa HBA Indigenous Learning
Keri-Lynn Cheegchoo Bachelor of Arts
Vanessa Finlayson Child & Youth Worker
Phyllis Fisher Aboriginal Counselling Skills
Stephanie Ritch HBSW
Maranne Poulin HBSW
PATABON, Cheyenne; General Arts & Science
Rachel Fiddler Office Administration
Joel Jacob BES Forest Conservation
Tracy Spence Developmental Service Worker
Clifford Wabasse Instrumentation Technician
Lorraine Whitehead Business Accounting
Damien Bouchard Broadcasting TV Production
Angela Magiskan Bachelor of Education
Simon Magiskan HBSW
Amy Iserhoff Food & Nutrition Management
Angela Towedo-Magiskan Bachelor of Arts
Lisa Echum HBSW
Georgette O’Nabigon HBSW
Deena Ruben Educational Assistant
Rene Taylor Broadcasting TV Production
Chrissy Barbeau Land Reclamation
Jordan Barbeau Criminal Justice
Kari-Lynn Cheechooo HBA English
Cory Legarde Ontario Police College
Juliana Sakaee Business Administration
Leesa Wabasse HBA Indigenous Learning
Shylo Summers Public Policy and Administrator
Melissa Lawrence Double Major Biology and Psychology
J.Robert Barbeau Municipal Administration
Andrew Sagutch Digital Photography
Mark Bell Masters of Northern Resources
Esther Jacob Early Childhood Education
Leslie Krieger Masters of Education
Cynthia Magiskan Baccalaureate of Science in Nursing
Paul Magiskan General Arts and Science
Genevieve Martin Aboriginal Community Service Worker
Melanie Nabigon Child and Youth Worker Counsellor
Claire Onabigon HBA indigenous Learning
Bridget Perrier Community Worker
NABIGON, Melanie; BA BEd of Education
0
No votes yet

PASS Program

PASS Program Pathways to Achieve Student Success (PASS) is an exciting new education initiative involving eight Matawa First Nation schools. With funding provided through Aboriginal Affairs Canada’s First Nation Student Success Program (FNSSP) has three primary target areas:

  • Literacy
  • Numeracy
  • Student success

 

Post Secondary

Post Secondary The Matawa Post Secondary Program provides assistance to students in the five eligible First Nations of Aroland, Ginoogaming, Long Lake#58, Neskantaga and Webequie. We provide information and resources on:

  • The Subsidized Post Secondary
  • Education Assistance Program
  • Eligibility Requirements and Application Process
  • and more…

 

Learning Centre

Learning Centre The Matawa Learning Centre is a private First Nations High School serving the students of the five remote Matawa communities of Neskantaga, Webequie, Marten Falls, Nibinamik and Eabametoong. We provide assistance to students with:

  • Academic counselling & support
  • Career Guidance Post secondary services & Application processes
  • Specialized Course & Program Selections And more…